Sú sladké zemiaky zdravšie ako zemiaky?

Sú sladké zemiaky zdravšie ako zemiaky?

Zaujímavú farbu dodávajú batátom zdraviu prospešné karotenoidy. Navyše sú zdrojom vlákniny, proteínov, vitamínov i minerálov. Energetická hodnota batátov je vyššia ako u klasických zemiakov.

Sladké zemiaky sú naozaj veľmi známe. Pomerne málo ľudí si ale myslí, že sú zdravšie. Ale čo je pravda a čo mýtus? Sladké zemiaky sú pôvodom zo Strednej a Južnej Ameriky. Existuje asi 400 druhov sladkých zemiakov a ich farba je často žltooranžová. Chuť je podobná mrkve alebo tekvici a majú mierne sladkú chuť. Môžeme ich pripraviť varené, vyprážané, pečené alebo ako pyré.

Sladké zemiaky sú ako aj klasické zemiaky bohaté na zinok, draslík a ďalšie vitamíny. Ale sladké zemiaky majú vyšší obsah vitamínu A a vysoký obsah vlákniny. Okrem toho obsahujú aj viac cukru. Niektoré batáty majú nižší glykemický index ako klasické zemiaky. Tak môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi u pacientov s diabetom 2. typu.

Sladké zemiaky obsahujú fialové antokyány, ktoré chránia organizmus pred škodlivými voľnými radikálmi a ťažkými kovmi. Môžu tiež priniesť zlepšenie pri syndróme dráždivého čreva a črevnej sliznice a ich zápale pri pravidelnej konzumácii. Fialové pigmenty pomáhajú zvrátiť poškodenie pečene, spôsobené príliš vysokým obsahom cholesterolu.

Nadmerná konzumácia môže byť nepríjemná

Sladké zemiaky obsahujú relatívne vysoký podiel kyseliny šťaveľovej – viac než 50 mg na 100 g. Konzumácia veľkého množstva batátov môže viesť ku kryštalizácii kyseliny šťaveľovej v tele – čím môžu vzniknúť obličkové kamene. Zvlášť ohrození sú ľudia, ktorých funkcia obličiek a žlčníka je obmedzená.

Rovnako by mali obmedziť konzumáciu batátov aj ľudia s citlivým žalúdkom. Môžu spôsobiť bolesti žalúdka. Či sa jedná aj o váš prípad, si ľahko všimnete. Ak máte bolesti brucha po zjedení sladkých zemiakov, mali by ste dať od nich ruky preč. Môže to byť intolerancia na manitol, ktorá je často spojená s nadúvaním a hnačkou.

Batát alebo batat alebo sladký zemiak je koreňová hľuza povojníka batátového. Obsahuje cukor a škrob. V tropických oblastiach nahrádza zemiaky. Pochádza, rovnako ako zemiak, zo strednej Ameriky. Batáty dorazili do Európy skôr ako zemiaky a v tej dobe mali aj omnoho vyššiu hodnotu. Býva zväčša nepravidelného tvaru, patrí medzi najvýživnejšiu zeleninu.

Prečo jesť sladké zemiaky ?

Znižujú vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak spôsobuje kardiovaskulárne ochorenia. Na jeho zníženie je potrebná hlavne správna strava bohatá aj na draslík. Ten je zastúpený v sladkých zemiakoch.

Pozitívne ovplyvňujú zrak

Betakarotén sa v ľudskom tele premieňa na vitamín A. Nedostatok áčka je spojený so vznikom šeroslepoty, žalúdočných vredov, ale aj nachladnutím či chrípkou. Betakarotén spolu s luteínom a zeaxantínom sú zároveň bojovníkmi proti niektorým druhom rakoviny.

Pomáhajú pri trávení

Sladké zemiaky sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktoré môžu pomôcť vášmu organizmu regulovať proces trávenia a zmierniť problémy s nadúvaním

Sú skvelé aj pre deti

Energetická hodnota batátov je vyššia ako u klasických zemiakov, ale množstvo zdraviu prospešných látok z nich robí číslo jeden.

Sú vhodné aj pre diabetikov

Batáty sú potravinou, ktorú môžu jesť aj diabetici. Majú nižší glykemický index, čiže nespôsobujú prudké výkyvy cukru v krvi.

Sladké zemiaky sú chutné, ale aj zdravé. Napriek tomu, že by nemali byť konzumované často a vo veľkom množstve.

Zdieľaj článok

Pozri sa aj na ďalšie články

Vzácne zábery bielej veľryby, ktoré vidieť len raz za život

Meno Migaloo znamená v reči starých austrálskych domorodcov Biely chlapík. Táto veľryba sa stala celebritou a veľmi fotografovanou.

Vďaka tomuto jednoduchému testu budete vedieť rozoznať falošný med od toho pravého

Dôležité je, aby sme vedeli, aký med si kupujeme. Nenechajte sa zmiasť cenou a vždy sa usilujte o najlepšiu kvalitu.

Nečakane vás zastihla bolesť zubov? Prečítajte si rady, ktoré vám môžu pomôcť

Určite ste aj vy už zažili ten nepríjemný pocit, keď vás znenazdajky zastihli bolesti zuba. Dokáže vám to nielen zhoršiť náladu, ale aj pokaziť úplne celý deň. Prečítajte si pár rád, ktoré vám môžu pomôcť.