Neviete, ako sa správne vyspať?

Neviete, ako sa správne vyspať?

Udržiavanie zdravých návykov spánku môže znamenať rozdiel medzi únavou a výdatným spánkom. Viete aký je optimálny čas spánku pre zachovanie krásy a dobrej nálady ?

Bez kvalitného nočného odpočinku nie sme schopní normálne žiť.

Pre dobrý odpočinok je potrebné chodiť spať a prebúdzať sa každý deň v rovnakom čase. Člen Ruskej spoločnosti somnológov Pavel Kudinov okomentoval objav britských vedcov o optimálnom trvaní spánku

Podľa odborníka britskí experti nič nové nezistili, pretože doba spánku osoby je naprogramovaná na genetickej úrovni: niekto potrebuje osem hodín spánku, niekto potrebuje viac. Zároveň Kudinov zdôraznil, že trvanie spánku nie je tak dôležité ako režim.

“Najzákladnejším bodom hygieny spánku je prebúdzanie sa v rovnakom čase. V tomto prípade si človek oddýchne a bude mať plnohodnotný zdravý spánok zachovávajúci krásu. Režim platí aj počas víkendov a sviatkov,” vysvetlil vedec.

Britský časopis The Mirror uviedol, že britskí vedci zistili optimálny čas spánku pre zachovanie krásy a dobrej nálady. Podľa ich štúdie je optimálnou dobou 9 hodín a 10 minút. V tomto prípade je najlepšie ísť do postele o 21:45 a vstávať o 6:55. Podľa vedcov, dodržiavanie tohto režimu pomôže zmierniť únavu aj stres.

Predtým vedci z Mníchovskej technickej univerzity zistili, že stres v práci a poruchy spánku zvyšujú približne trikrát riziko srdcovo cievneho úmrtia ľudí, ktorí trpia hypertenziou. Vedci počas 18 rokov sledovali život 1 959 ľudí, ktorí trpia hypertenziou vo veku 25 – 65 rokov. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí mali stresujúcu prácu, umierali na srdcovo cievne choroby 1,6 krát častejšie. V prípade nedostatočného spánku sa toto riziko zvýšilo trikrát.

Spánok je pravidelný stav odpočinku, pozorovaný u všetkých druhov cicavcov, vtákov aj rýb.

Je charakterizovaný spomalením rytmu dýchania, tepu srdca, nižšou citlivosťou na vonkajšie podnety, zvýšenou mierou anabolizmu a zníženou mierou katabolizmu. Na rozdiel od bezvedomia, spánok sa považuje len za alterovaný stav vedomia a z veľkej miery ho ovplyvňujú hormóny, ako napr. melatonín.

Spánok zabezpečuje regeneráciu organizmu a jeho nedostatok môže spôsobiť celý rad zdravotných komplikácií.

Vedeli ste že?

Priemerný človek strávi spánkom tretinu svojho života.

Počas prvého roku života svojho dieťaťa stratia rodičia cca 400-700 hodín spánku.

Slepí ľudia môžu v snoch vidieť.

Slimáky môžu spať aj 3 roky vkuse a kone dokážu spať aj v stoji.

Pravidelné spanie menej ako 7-8 hodín denne znižuje priemernú dĺžku života a nedostatok spánku spôsobuje zvyšovanie hmotnosti, a to až kilo za týždeň.

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí chodia často neskoro spávať, majú zlé sny častejšie ako tí, ktorí chodia spávať zavčasu.

Ľudia, ktorí spia viac ako 8 hodín denne, majú vyššie riziko cievnej mozgovej príhody v porovnaní s ľuďmi, ktorí spia 6 až 8 hodín. Vedci na to prišli pri sledovaní 10 000 ľudí vo veku od 42 do 81 rokov.

Deti do 3 rokov nemajú sny a taktiež človek, ktorý práve chrápe nesníva.

Zdieľaj článok

Pozri sa aj na ďalšie články

Video: Určite sa každému z vás stalo, že ste uviazli v zápche a po jej prejdení ste nezistili čo bolo jej dôvodom.

Prečo stojíme v zápchach? Pozrite sa na príčiny - je na nás, či s tým začneme niečo robiť

Prečo by sme mali piť čistú vodu ?

Hlad je údajne prezlečený smäd. Pokiaľ teda držíte diétu alebo Vás jednoducho dobieha hlad, skúste vypiť jeden veľký pohár vody. Pozrite sa na dôvody, prečo by sme mali piť čistú vodu.

Neviete, ako sa správne vyspať?

Udržiavanie zdravých návykov spánku môže znamenať rozdiel medzi únavou a výdatným spánkom. Viete aký je optimálny čas spánku pre zachovanie krásy a dobrej nálady ?