Nečakane vás zastihla bolesť zubov? Prečítajte si rady, ktoré vám môžu pomôcť

Nečakane vás zastihla bolesť zubov? Prečítajte si rady, ktoré vám môžu pomôcť

Určite ste aj vy už zažili ten nepríjemný pocit, keď vás znenazdajky zastihli bolesti zuba. Dokáže vám to nielen zhoršiť náladu, ale aj pokaziť úplne celý deň. Prečítajte si pár rád, ktoré vám môžu pomôcť.

Určite sme už všetci zažili neznesiteľnú bolesť zubov. Najmä cez víkendy, pretože ako už býva zvykom, zuby začnú bolieť až v piatok večer, keď váš zubár už dávno neordinuje. Podľa prieskumu má viac ako 90% ľudí zubné kazy. A to je dôvod, prečo sme sa rozhodli, že vám prinesieme osvedčené domáce rady, ktoré vám určite zmiernia bolesť v takýchto ťažkých chvíľach.

Nasledujúce rady odporúčame robiť iba v nevyhnutných prípadoch a to na vlastnú zodpovednosť.

Vždy myslite na to, že príčina bolesti zubov môže byť rôznorodá a preto treba čo najskôr vyhľadať zubára.

Prvou pomocou pri bolesti zubov sú najmä lieky proti bolesti, alebo studené obklady. Požitím lieku proti bolesti je potláčaný symptóm, pričom aktívne nerieši celý problém.

Zuby ovplyvňujú celé telo aj preto pri bolesti neváhajte navštíviť ošetrujúceho stomatológa, alebo zubnú pohotovosť a neužívať viac liekov proti bolesti ako je predpísaná dávka.

Skúste použiť cesnak

Cesnak je nielen populárny v kuchyni, ale už starí Rimania, Číňania, Gréci aj Egypťania ho používali na lekárske účely. Má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré je možné napríklad použiť na odstránenie bolesti zubov. Spôsobuje to alicín, ktorý je obsiahnutý v šťave v cesnaku.
Najmä za ťažké bolesti zubov sú zodpovedné väčšinou zápaly. Môže vám však pomôcť cesnak. Jemne potrite pol strúčika cesnaku 8 až 10 minút na postihnutý zub. Akonáhle budete vnímať bolesť, začnite jemne žuť cesnak.
Šťava by vás mala zbaviť bolesti behom 20 až 30 minút. Cesnak vám ušetrí peniaze a je to naozaj dobrá voľba pri akútnej bolesti zubov.

Prepláchnutie vodou so soľou

Voda so soľou je prirodzený dezinfekčný prostriedok a tiež jednoduchý aj účinný prostriedok na vyliečenie zubov. Jediné, čo musíš urobiť, je zobrať polovicu lyžičky soli, ktorú zmiešaš s teplou vodou a použiješ ju ako ústnu vodu. Zabraňuje tiež opuchu a vyčistí oblasť okolo boľavých zubov.

Klinček a klinčekový olej

Klinček tiež dokonale ošetruje zuby, pretože je prirodzeným antiseptikum. Na špičku zuba použite malé množstvo prášku, prípadne celý klinček osušte – uvoľní sa tak jeho olej. Prípadne môžete použiť aj normálny klinčekový olej (cca 2 kvapky) a umiestniť ho na postihnuté miesto.

Peroxid vodíka

Peroxid vodíka dokonale poslúži na zmiernenie bolesti a pomôže vám tak vydržať nepríjemnú bolesť zuba. Peroxid vodíka môžete použiť ako ústnu vodu, podobne ako spomínanú vodu so soľou. 3% roztok peroxidu vodíka premiešajte s rovnakým množstvom vody. Tento roztok však nikdy neprehĺtajte rovnako ako ústnu vodu.

Cibuľa

Cibuľa obsahuje fytochemikálie, ktoré sa zameriavajú na baktérie zodpovedné za infekciu a poskytujú vám tak úľavu od bolesti. Najlepším spôsobom je odrezať kúsok cibule a prežúvať ju na strane úst, kde sa nachádza centrum bolesti. Ak je bolesť príliš intenzívna na prežúvanie, môžete pomocou prsta držať kúsok cibule priamo na postihnutom zube.

Aj keď sa zdá, že vaše zuby sú silné a čisté, takáto bolesť vás môže zastihnúť kedykoľvek a kdekoľvek. Mali by ste si zapamätať tieto domáce recepty, ktoré by vám v krajnej núdzi mohli pomôcť. Určite by ste však nemali odkladať návštevu zubára, pretože váš stav sa môže ešte zhoršiť.

Video: Sedemročný chlapec prekvapil lekárov, v ústach mal o 526 zubov naviac

Sedemročný indický chlapec, ktorý z času na čas trpel bolesťou zubov, prekvapil lekárov, keď mu v ústach našli o 526 zubov naviac. Stovky zubov sa nachádzali vo vačku v molárovej oblasti jeho dolnej čeľuste. Stomatológovia zo Saveetha Dental College and Hospital v meste Chennai mu ich vybrali pri chirurgickom zákroku.

Čínski vedci objavili gél na obnovu zubnej skloviny, testovali ho na vytrhnutých zuboch

Čínski vedci našli spôsob, ako obnoviť zubnú sklovinu. Tím výskumníkov z univerzity v meste Če-ťiang vytvoril gél, po ktorom sa sklovina dokáže obnoviť.
Zubná sklovina je mineralizovaná vrstva pokrývajúca povrch zuba a je to najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Nedokáže sa však sama obnovovať. V dôsledku toho je zubný kaz jedným z najbežnejších chronických ochorení u ľudí, uvádzajú vo svojom výskume vedci.
Na opravu poškodenej skloviny zubov sa používajú živicové, keramické či amalgámové výplne, tie však nedosahujú permanentnú opravu a môžu sa uvoľniť, keďže sú vyrobené z cudzích materiálov.

Gél testujú na myšiach

Gél obsahuje vápnik a fosfát, ktoré obsahuje aj zubná sklovina, aby podporili jej samostatnú obnovu. Vedci Žuej-kchang Tchang, Čao-ming Liou a ich desiati kolegovia gél otestovali na vytrhnutých poškodených ľudských zuboch. Tie udržiavali v nádobách s roztokom, ktoré simulovali prostredie v ústach.
Sklovina sa s gélom dokázala sama obnoviť v priebehu 48 hodín. Gélu sa však podarilo vytvoriť vrstvu hrubú len tri mikrometre, a teda o približne 400-krát tenšiu, ako je nepoškodená sklovina. Podľa Tchanga však gél možno aplikovať opakovane, aby vrstva zhrubla.
Vedci gél v súčasnosti testujú na myšiach a dúfajú, že ho v neskorších štádiách výskumu budú môcť otestovať aj u ľudí v prirodzených podmienkach. A to teda aj keď jedia a pijú.

Zdieľaj článok

Pozri sa aj na ďalšie články

Ako sa za chvíľku zbaviť bolesti hrdla? Na tento trik nemá žiadny kupovaný produkt!

Tento liek konzumujte v podobe 1 polievkovej lyžice každú pol hodinu. Už po dvoch hodinách by ste mali cítiť prvé výsledky.

Jednoduchý jablkový recept: Zbavte svoje telo tukov a aj toxických odpadov!

Ak sa zle stravujete, tak Vám to môže priniesť vážne problémy. Doprajte preto svojmu telu občas tento domáci recept, ktorý pomôže vášmu hrubému črevu.

Viete, čo znamená obhrýzanie si nechtov?

S ohrýzaním si nechtov sa stretávame jak u detí, ako aj u dospelých. Možno ste nevedeli, že nechty si ohrýza aj Elijah Wood, Robbie Williams, Britney Spears, Phil Collins a veľa ďalších celebrít. Je to nervozitou ? Tento zlozvyk má aj iné príčiny.