Ako nezaspať za volantom

Ako nezaspať za volantom

Čo robiť aby ste nespôsobili dopravnú nehodu kvôli mikrospánku? Nie nadarmo sa hovorí, že najhorší vodiči sú ľudia zo zlou životosprávou. Existuje niekoľko trikov, ktoré vám môžu pomôcť.

Prinášame vám prehľad niekoľkých vecí, ktorými sa môžete udržať v strehu pri dlhej jazde.

Bežne zápasíme s nespavosťou a čuduj sa svete akonáhle sadneme za volant, všetko je úplne inak. Zaspávame. Predovšetkým ak riadime auto v noci.

Čím viac však musíte šoférovať, tým je pravdepodobnejšie, že vás raz za čas zastihnú driemoty za volantom. Čo robiť aby ste nespôsobili dopravnú nehodu kvôli mikrospánku?

Pozor na polohu, v akej sedíte za volantom

Pozícia, v akej sedíte za volantom, je veľmi dôležitá. Ak napríklad sedíte vzpriamene, zbytočne zaťažujete chrbticu a svaly okolo nej. Radšej si zvolte pohodlnejšiu polohu, ktorá má dobrý sklon. Pokojne sa oprite a lakte položte v pohodlnom uhle na bočné operadlá. Dôležité je, aby ste sedeli naozaj uvoľnene a nemali ste potrebu naťahovať sa za volantom. Nastavte si tiež dobre opierku hlavy.

Využite pomocníkov

Veľmi účinnou pomocou je, ak máte auto vybavené asistenciou jazdy v pruhoch, adaptívnym tempomatom či systémom, ktorý stráži priestor pred vozidlom a dokáže vás upozorniť na prekážky alebo núdzové zabrzdenie. Prvé dve možnosti ušetria vašu pozornosť a robia jazdu o niečo pohodlnejšiu. Tú tretiu oceníte najmä po dlhom dni strávenom pred obrazovkou počítača. Pozor však, na tieto vymoženosti sa rýchlo privykne.

Studená voda

Pri zastavení na čerpacej stanici sa na toalete kľudne opláchnite. Do chladnej vody ponorte ruky po zápästie, opláchnite si tvár a zátylok. Pre istotu môžete mať taktiež v aute flašu s vodou a uterák, ktorým sa môžete aj za jazdy ovlažiť.

Aj poloha nôh rozhoduje

Veľkú úlohu hrá aj to, ako ďaleko sedíte od pedálov. Brzdu i plyn by ste mali ovládať len spodnou časťou nohy. Ide o to zapojiť do šliapania pedálov len svaly lýtka, členku a chodidla, teda malej skupiny svalov, a nehýbať pri pridávaní plynu alebo brzdení tiež stehennými svalmi. Tie sú totiž veľké, spotrebujú omnoho viac energie a telo sa potom skôr unaví.

Spánok a odpočinok

20 minútový spánok je určite pri dlhej ceste najlepší relax. Ak sa vám podarilo naozaj zaspať, je to skvelé, ale posilniť vás vie už len to, že ste tých pár minút sám a v tichu, kľude. Nezabúdajte na pravidelné prestávky, ideálne každé dve až tri hodiny. Každá by mala trvať minimálne 15 minút. Miesto na odpočinok si skúste naplánovať ešte pred cestovaním.

Slová a hudby

Spolujazdec nespí, má za úlohu zabávať vodiča. Zabávať samozrejme neznamená vyrušovať či rozčuľovať riešením rodinných problémov. Keď sa slová a spolujazdec „minú“ pomôže vodičovi napríklad rytmická rocková či popová hudba, country či hovorené slovo.

Pomôžte si dopingom, ale nepreháňajte to

Existuje niekoľko trikov, ktoré vám môžu dodať energiu. Na krátky čas vás preberie mentolová žuvačka, čerstvý studený vzduch, hlasná energická hudba. Tiež kofeín, taurín, L-karnitin v energických nápojoch alebo iné prírodné povzbudzováky vám môžu pomôcť, ale nespoliehajte sa len na ne. Pretože dať si Red Bull na únavu je ako ignorovať svietiacu kontrolku nízkeho stavu benzínu.

Byť pozorným a bez nehody jazdiacim šoférom je znakom zdravého tela, optimálnej životosprávy a zdravo fungujúceho mozgu. Šoférovanie je zručnosť ako každá iná a v dnešnom svete sa bez nej už len málokto zaobíde.

Mikrospánok je veľkým nepriateľom každého vodiča kamiónu.

Títo dvaja kamionisti proti únave bojujú naozaj vtipne.

Zdieľaj článok

Pozri sa aj na ďalšie články

Nečakane vás zastihla bolesť zubov? Prečítajte si rady, ktoré vám môžu pomôcť

Určite ste aj vy už zažili ten nepríjemný pocit, keď vás znenazdajky zastihli bolesti zuba. Dokáže vám to nielen zhoršiť náladu, ale aj pokaziť úplne celý deň. Prečítajte si pár rád, ktoré vám môžu pomôcť.

Cukor: Príznaky, ktoré Vás zastihnú pri jeho nadmernej konzumácii

Cukor a sladkosti sú lahodné, no netreba to s nimi preháňať. Keď už teda sladiť, tak s mierou a zdravším spôsobom. Vhodnejšími variantmi je hnedý trstinový cukor, trstinová melasa.

Najväčší bazén na svete

Bazén San Alfonso del Mar v Čile bolo donedávna najväčšie umelé kúpalisko na svete.