Video: Človeku, ktorý sedí na zadnom sedadle auta a nepripúta sa, hrozí pri prípadnom náraze auta niekoľko rizík

Video: Človeku, ktorý sedí na zadnom sedadle auta a nepripúta sa, hrozí pri prípadnom náraze auta niekoľko rizík

Mnohé nehody by neskončili tak tragicky. Bez použitia pásu stráca svoj zmysel aj airbag. Pozrite si aj vo videách ako bezpečne pripútať deti.

Zapínanie bezpečnostných pásov na zadných sedadlách auta pomáha podľa odborníkov zachraňovať životy.

Človeku, ktorý sedí na zadnom sedadle auta a nepripúta sa, hrozí pri prípadnom náraze auta hneď niekoľko rizík

Jednak môže preletieť cez čelné sklo auta. Taktiež je možné, že zozadu zasiahne a vážne alebo smrteľne zraní pasažierov sediacich vpredu.

Ak sa auto prevráti, môže nepripútaný pasažier tiež vypadnúť cez bočné okno a auto ho následne privalí. Mnohé nehody by sa nemuseli skončiť tragicky, ak by boli ľudia pripútaní pásmi aj na zadných sedadlách.

Nepripútaní pasažieri podľa často utrpia napríklad zranenie hlavy, chrbtice alebo vnútorné poranenia. Bezpečnostné pásy si nezapíname preto, aby sme nedostali pokutu od policajtov, ale kvôli sebe.

Ako pripútať deti v autosedačkách?

K zraneniam pri nehodách s účasťou nepripútaných osôb dochádza aj preto, že fyzikálne sily, ktoré pôsobia pri nárazoch, môžu niekoľkonásobne zvýšiť hmotnosť ľudského tela.

Zároveň platí, že deti v autosedačkách do veku štyroch rokov je vhodnejšie pripútavať v opačnom smere, teda tak, aby sa pozerali smerom na zadné sedadlo a nie v smere jazdy.

Ak sa sedačka preváža na prednom sedadle, musí sa vždy deaktivovať čelný airbag spolujazdca.

Pri prípadnom náraze totiž na osoby sediace v smere jazdy pôsobí silný tlak na krčnú chrbticu a ramená, čo je v prípade malých detí ešte nebezpečnejšie. V prípade, že sedia chrbtom k smeru jazdy sa sily rovnomerne rozložia do operadla.

Odporúčame rodičom, aby ani na krátkych trasách neprepravovali deti na kolenách bez pripútania. Nech by bol človek akokoľvek silný, pri náraze nemá šancu dieťa udržať. Vždy ich pripútajte a nedovoľte, aby si, napríklad, kľakli a pozorovali svet zadným oknom.

Zákon o premávke definuje, že všetky osoby na miestach povinne vybavených bezpečnostnými pásmi ich musia použiť. Výnimku tvoria vodiči silových zložiek, inštruktori autoškoly, taxikári v obci, osoby s výškou pod 150 cm a ľudia, ktorí sa nemôžu pripútať zo zdravotných dôvodov.

Bezpečnostné pásy sú najúčinnejšie do rýchlosti 50 km / h. Ich efekt sa odvíja od druhu zrážky. V prípade čelného nárazu je účinnosť pásu 43 %, v prípade bočného nárazu 39 %, pri strete zozadu 49 % a pri prevrátení vozidla až 77 %.Zdieľaj článok

Pozri sa aj na ďalšie články

Vložil cesnak do pohára a to, čo z neho vypadlo, vôbec nečakal

O tom, že cesnak je skutočným zázrakom pre zdravie vedeli už naši predkovia. Vedeli ste, že k jeho čisteniu nepotrebujete nôž?

Video: Vedci nafilmovali neznámy druh ryby v Mariánskej priekope v rekordnej hĺbke

Celkovo získali viac ako sto hodín filmového materiálu. Podarilo sa im nafilmovať viacero neznámych druhov rýb.

Neviete, ako sa správne vyspať?

Udržiavanie zdravých návykov spánku môže znamenať rozdiel medzi únavou a výdatným spánkom. Viete aký je optimálny čas spánku pre zachovanie krásy a dobrej nálady ?