Viete, čo znamená obhrýzanie si nechtov?

Viete, čo znamená obhrýzanie si nechtov?

S ohrýzaním si nechtov sa stretávame jak u detí, ako aj u dospelých. Možno ste nevedeli, že nechty si ohrýza aj Elijah Wood, Robbie Williams, Britney Spears, Phil Collins a veľa ďalších celebrít. Je to nervozitou ? Tento zlozvyk má aj iné príčiny.

Ak sa niekoho spýtate, prečo si obhrýza nechty, odpoveď bude väčšinou tá, že je to proste nervózny zvyk. Ale odborníci prišli na to, že tento zlozvyk má iné príčiny. Vie o vás dokonca prezradiť niektoré vlastnosti, čo ste zrejme vôbec netušili.

Podľa nového výskumu, úzkosť nemusí byť v skutočnosti príčinou obhrýzania nechtov. Namiesto toho štúdia uverejnená v Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry poukazuje na perfekcionizmus.

Veríme, že jedinci s týmto opakujúcim sa správaním môžu byť perfekcionisti, čo znamená, že nie sú schopní sa uvoľniť a plniť úlohy v normálnom tempe, povedal autor štúdie Dr. Kieron O’Connor. „Sú teda náchylnejší k frustrácii, netrpezlivosti a nespokojnosti, keď nedosahujú svoje ciele.“ Inými slovami, to nie je obava, je to jednoducho frustrácia.

Na dosiahnutie tohto záveru výskumníci pozorovali 48 účastníkov. Polovica z nich boli jedinci, ktorí sa zaoberajú opakujúcim sa správaním, ako je hryzenie nechtov. Mali vyplniť niekoľko prieskumov, ktorých cieľom je otestovať ich organizačné správanie ale aj ovládanie emócií.

Ako uvádza Scientific American, organizačný perfekcionizmus sa vyznačuje sklonom k nadmerným plánom, nadčasom a frustráciou pri nedostatku aktivity. Hryzenie nechtov pomáha perfekcionistom cítiť sa menej frustrovaní. Avšak, toto uspokojenie netrvá dlho, je rýchlo nahradené bolesťou, prípadne rozpakmi.

Potenciálny dopad štúdie

Kým hryzenie nechtov sa môže zdať ako relatívne neškodná činnosť, v skutočnosti má potenciál spôsobiť dokonca dlhodobé poškodenia zdravia. Podľa WebMD, hryzenie nechtov môže viesť k infekciám, oslabeným zubom a hanby vyvolávajúcim deformáciám nechtov. Preto, ak máte tiež tento zlozvyk, snažte sa ho obmedziť čo najviac, a nakoniec sa pokúste s ním prestať úplne.

Zdravotné problémy

Píšete na klávesnici, platíte peniazmi, držíte sa v trolejbuse, aby ste nespadli... Dotýkate sa rôznych predmetov, v rôznom prostredí. Predmetov, ktoré už niekto predtým chytil. A potom podvedome vkladáte prsty do úst a hryziete si nechty.

Z prstov a nechtov sa počas dňa stáva najlepšie miesto na ukladanie rôznych škodlivých baktérií.

Ako zastaviť hryzenie nechtov

Veľmi veľa ľudí sa nevie tohto zlozvyku zbaviť. Prečo to teda neskúsiť? Začnite teraz hneď!

- uvedomujte si, kedy si nechty hryziete. Ak je to z nervozity, stresu alebo nudy, dajte si žuvačku a ruky zamestnajte niečím iným.

- bezfarebný lak s prísadou horkej látky je úplne neviditeľný, ale jeho nepríjemná chuť signalizuje, že prsty sú v ústach.

- pre ženy je vynikajúcou možnosťou predĺženie nechtov. Akryl a gél sú dosť husté materiály, je problematické ich hrýzť.

- nechty si pravidelne strihajte nakrátko a konce dobre obrusujte kvalitným pilníkom, aby nezostal okraj na obhrýzanie!

Zdieľaj článok

Pozri sa aj na ďalšie články

Ako si čo najviac vychutnať čokoládu

Ak ste predtým niečo zjedli, vyčistite si chuťové poháriky. K tomu najlepšie poslúži kúsok jablka alebo kúsok chleba prípadne dúšok perlivej vody.

Video: V New Jersey v oblasti Pine Barrens našli štrkáča s dvomi hlavami, každá koná nezávisle od tej druhej

Had má dva mozgy, pričom každá hlava koná nezávisle od tej druhej. Pravdepodobne by vo voľnej prírode neprežil.

Sú sladké zemiaky zdravšie ako zemiaky?

Zaujímavú farbu dodávajú batátom zdraviu prospešné karotenoidy. Navyše sú zdrojom vlákniny, proteínov, vitamínov i minerálov. Energetická hodnota batátov je vyššia ako u klasických zemiakov.